Czy bank może mi coś obiecać?

W praktyce banki w przypadku kredytów samochodowych bardzo rzadko stosują pojęcie promesy. Z drugiej strony jest to ukłon w stronę Kredytobiorcy, dzięki któremu ma on pewność, że uzyska on pieniądze w określonym czasie. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku kredytów samochodowych, które są udzielane na zakup danego, najczęściej wymarzonego samochodu. Związane jest to z faktem, że zakup auta jest najczęściej decyzją spontaniczną. Stąd też ograniczony czas trwania promesy, który w przypadku zobowiązań przeznaczonych na spłatę zakupu auta nie jest dłuższy, niż siedem dni (w tym dni świątecznych).

Dodatkowe korzyści z uzyskania promesy

Natychmiastowy dostęp do gotówki to najważniejsza, ale nie jedyna korzyść, wynikająca z faktu skorzystania z opcji promesy na kredyt samochodowy. Warto też wiedzieć, że mając promesę, Klient banku nie musi dokonywać żadnych zbędnych formalności. Wystarczy zgłosić się do banku w celu uzyskania środków i... gotowe. Kolejną korzyścią wynikającą z promesy kredytowej jest brak okresu oczekiwania na pieniądze. W odpowiednim zaświadczeniu bank jasno definiuje, w jakim okresie środki zostaną przelane. Owszem, jeśli z różnych powodów Klient nie będzie chętny na zakupienie danego pojazdu, dana promesa wygaśnie i konieczne będzie staranie się o nową. Nie bez znaczenia jest również fakt, że nadanie promesy zwalnia potencjalnego Kredytobiorcę z konieczności ponownego przesyłania dokumentów i formularzy, w celu ponownej oceny zdolności kredytowej Klienta.

Nie tylko zakup auta

Promesa na kredyt samochodowy nie jest co prawda zbyt popularnym rozwiązaniem wśród banków, ale jeśli już jest, to z reguły umożliwia ona nie tylko sfinansowanie zakupu danego pojazdu, ale też – jeśli zachodzi taka potrzeba – sfinansowanie dodatkowych potrzeb kierowcy. Zwykle rozumiemy przez to konieczność doposażenia auta w odpowiednie komponenty, mechanizmy i inne unowocześnienia (opcjonalnie usunięcie wszelkich usterek) a nawet jego kompleksowe ubezpieczenie, włącznie z ubezpieczeniem AC. Oczywiście bardzo ważne jest, by wszelkie informacje na ten temat były przez potencjalnego Kredytobiorcę dokładnie przedstawione we wniosku. Niestety, takie "dodatkowe zabezpieczenie" ma również swoje wady. Owszem, zwykle jest ono całkowicie bezpłatne i to nie tylko wtedy, gdy promesa jest wydawana po raz pierwszy, ale również za każdym kolejnym razem, względem tego samego Klienta. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że taka "usługa" może przełozyć się na zwiększone koszty zobowiązania kredytowego, w postaci np. dodatkowrgo oprocentowania, bądź wyższych prowizji (stawek ubezpieczenia). Czasami zdarza się, że promesowane kredyty samochodowe, są po prostu droższe, niż ich tradycyjne, gotówkowe odpowiedniki.

Podsumowanie

Kredyt samochodowy z promesą to bardzo korzystne rozwiązanie, które pozwala na zminimalizowanie ryzyka niewypłacalności, w przypadku chęci zakupu konkretnego auta. Z drugiej strony, trzeba jednak uważać na takie oferty i dokładnie studiować ich rozkład kosztów. Choć usługa promesy jest z reguły bezpłatna, bank może podwyższyć koszty takiego kredytu, co wynika ze specyfiki wykorzystania przez Kredytobiorcę jego aktywów finansowych.